Prom Złotowo-Ostrówek

Jeden z dwóch promów śródlądowych w Polsce uruchamianych nie na rzece, a na jeziorze. Połączenie pozwala dotrzeć do swoich domów mieszkańcom wsi Ostrówek. Coraz częściej postrzegana jest też w kategoriach atrakcji turystycznej.

Maleńka miejscowość otoczona jest niemal całkowicie wodami jeziora Gopło. Droga wyjazdowa biegnie przez wodę, prom więc utrzymuje łączność ze światem. Pływa codziennie od 5:30 do 21:30 i tylko w tych godzinach zamieszkujący Ostrówek mają fizyczną możliwość dotarcia do domów. Jedynym wyjątkiem jest wigilia, kiedy przeprawa pracuje dłużej, by parafianie mogli dotrzeć na pasterkę. Prom przewozi pieszych, ale też samochody, a czasem także sprzęt rolniczy czy zwierzęta. Jednostka jest duża i ma dużą nośność - 30 ton, musi bowiem zapewnić możliwość wwozu do Ostrówka wszystkiego, co niezbędne jest do życia i prowadzenia gospodarstw.

Prom staje się także rodzajem atrakcji turystycznej. Płynie przez malownicze obszary chronione Natura 2000, a przeprawa promem coraz częściej postrzegana jest w kategoriach ciekawostki.

 

Przeprawa promowa odbywa się w następujących godzinach:   

  •  od poniedziałku do soboty  w godzinach: 5.30 - 10.00 oraz 12.00 - 21.30  (przerwa  10.00   - 12.00),
  •  w niedzielę w godzinach:  5.30 - 13.00  oraz  15.00 - 21.30   (przerwa  13.00   - 15.00 ).

fot. Leszek Piątkowski

prom