Bezpiecznie nad wodą z aplikacją „Ratunek”

wopr[0]

Wakacje w pełni. Spływ szlakiem kajakowym, wycieczka po jeziorze rowerem wodnym, wyprawa łodzią na ryby – sposobów na spędzenie czasu wolnego nad wodą jest wiele. Z myślą o bezpieczeństwie wypoczywających nad jeziorami i rzekami powstała specjalna, bezpłatna aplikacja „Ratunek”, umożliwiająca lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych. Zachęcamy do jej pobrania. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100.

 
- Wielu turystów wypoczywających nad jeziorami i rzekami nie zna nazw poszczególnych akwenów i w sytuacji, gdy zmuszeni są wezwać pomoc, nie zawsze potrafią określić miejsce, w którym się znajdują. Aplikacja „Ratunek” umożliwia zlokalizowanie poszkodowanej osoby z dokładnością do 3 metrów – podkreśla prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Maciej Banachowski.
 
Bezpłatna aplikacja „Ratunek” (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS) w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play i App Store.
 
Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na numer alarmowy nad wodą (601 100 100) przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok.
 
W kujawsko-pomorskim WOPR pracuje 760 ratowników. Wielu z nich posiada dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia – są płetwonurkami, sternikami motorowodnymi, żeglarzami i instruktorami żeglarstwa.
 
Marszałkowskie wsparcie dla WOPR-u
 
Każdego roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera finansowo działalność patrolową WOPR i organizowane przez stowarzyszenie akcje profilaktyczne. W tym roku przekazaliśmy na ten cel 120 tysięcy złotych.
 
W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, dbać będą o bezpieczeństwo nad następującymi zbiornikami wodnymi:
•    Zalewem Włocławskim,
•    Zalewem Żur (powiat świecki),
•    Zalewem Koronowskim (w powiecie bydgoskim),
•    Jeziorem Gopło (powiat inowrocławski),
•    jeziorami Pojezierza Brodnickiego,
•    jeziorami Pojezierza Pałuckiego,
   oraz rzekami:
•    Wisłą,
•    Brdą,
•    Wdą.
 
Blisko 1 mln złotych z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło także na zakup sprzętu dla kujawsko-pomorskich jednostek WOPR. Ratownicy wzbogacą się m.in. o skutery wodne, quady, drony z termowizją, pneumatyczne sanie ratownicze, przyczepy do skuterów oraz skafandry do nurkowania, kamizelki ratunkowe, kaski ochronne i radiotelefony cyfrowe.


Zakończyła się realizacja dużego projektu, w ramach którego blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu zdobyło uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Ponadto uzyskali oni także kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. To umiejętności, które mogą uratować życie. Zobacz I Ty możesz zostać ratownikiem

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
 

 


Adres źródłowy: https://www.gminakruszwica.pl/news/bezpiecznie-nad-woda-z-aplikacja-ratunek

Załączniki
  • [0] https://www.gminakruszwica.pl/sites/default/files/styles/1060x581/public/obrazek/2023-07/Ratownicy_WOPR_w_Bor%C3%B3wnie_fot_Tomasz_Czachorowski-6.jpg?itok=a2qJAP24