Branża kulturalna zwolniona ze składek

Nasza Gmina
Branża kulturalna zwolniona ze składek[0]

O zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku mogą teraz wystąpić przedsiębiorcy działający w branży kulturalnej. 26 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy, która to umożliwia. Wnioski mogą złożyć do 15 marca 2021 r. wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Rozwiązanie dotyczy: twórców, artystów, architektów, obiektów kulturalnych, przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z produkcją, dystrybucją i projekcją filmów (kody PKD: 59.11.Z, 59.12.Z, 59.13.Z, 59.14.Z, 71.11.Z, 90.03.Z, 90.04.Z), firm świadczących usługi edukacyjne na rzecz muzeów (kody PKD: 85.51.Z, 85.52.Z, 85.59, 85.60.Z) oraz płatników składek prowadzących tzw. muzea prywatne wpisane do ministerialnego wykazu – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Warunkiem uzyskania zwolnienia jest m.in. spadek przychodu z tej działalności, o co najmniej 75 proc. Należy porównać pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie z analogicznym miesiącem roku 2019. Płatnik musiał też być zgłoszony w ZUS do 30 czerwca 2020 r. i w terminie złożyć deklaracje rozliczeniowe. Przedsiębiorca, który opłacił składki, będzie mógł otrzymać zwrot nadpłaty, lub pokryć nią kolejne składki.

Wniosek o umorzenie składek za lipiec, sierpień i wrzesień można złożyć do 15 marca wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Muzea i firmy świadczące usługi edukacyjne na rzecz muzeów powinny skorzystać z wniosku o symbolu RDZ-M. Pozostali wypełniają wniosek RDZ-B – wyjaśnia rzeczniczka.

Przepisy prawa nadal nie wskazują, w jakim terminie mogą złożyć wniosek płatnicy prowadzący przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD 59.20.Z (działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych), 93.11. Z (działalność obiektów sportowych) i 79.90.A (działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych). Dlatego złożenie wniosku przez przedstawicieli tych branż nie będzie możliwe bez nowelizacji przepisów w tym zakresie.

Adres źródłowy: https://www.gminakruszwica.pl/news/branza-kulturalna-zwolniona-ze-skladek

Załączniki
  • [0] https://www.gminakruszwica.pl/sites/default/files/styles/1060x581/public/obrazek/2021-02/camera-1239384_1920.jpg?itok=VmOpb30S