Przedłużony termin składania deklaracji PIT

pit

W związku z obecną w kraju sytuacją, termin składania deklaracji PIT przedłużono do końca maja. Przypominamy o możliwości przekazania jednego procenta podatku dochodowego na rzecz jednej z 360 organizacji działających na terenie naszego województwa. Lista ngo-sów uprawniona do otrzymania wsparcia dostępna jest tutaj. Z uwagi na ograniczenie dostępu do urzędów skarbowych  zachęcamy do rozliczenia podatku online.

Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy przekazać jeden procent podatku nic nas nie kosztuje, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania organizacji działających w naszym regionie  - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Mieszkańcy Kujaw i Pomorza chętnie wspierają organizacje pożytku publicznego. W ubiegłym roku z jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz stowarzyszeń non profit przekazali 37 milionów złotych. To kwota o 5 milionów większa, niż w roku poprzednim.

 

Jak przekazać 1 procent na rzecz OPP:

  • W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 procenta podatku.
  • W deklaracji można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1% podatku. Może nim być na przykład ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

Od 2018 roku podatnicy nie muszą już wypełniać wniosków ani deklaracji by rozliczyć PIT. Zrobi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu za rok ubiegły i danych znajdujących się w rejestrach własnych oraz innych rejestrach państwowych. Tak przygotowane zeznanie jest dostępne od 15 lutego na Portalu Podatkowym. Podatnik może go elektronicznie zweryfikować, zaakceptować lub poprawiać i uzupełniać. Można też całkowicie odrzucić deklarację i rozliczyć się samodzielnie. Jeśli do 31 maja PIT pozostanie bez zmian, to wtedy taki e-PIT zostanie uznany za akceptowany. Jeśli w poprzednim roku podatnik przekazywał wskazanej OPP swój 1%, organizacja ta będzie wpisana w PIT automatycznie (o ile dana OPP nadal znajduje się ogólnopolskim wykazie). W przypadku chęci zmiany organizacji lub celu szczegółowego należy je wybrać z listy dostępnej w ramach e-PIT.

Instrukcja, jak krok po kroku przekazać 1 procent podatku w usłudze Twój e-PIT

 

Lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2019, działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, znajduje się tutaj.

Wykaz organizacji pożytku publicznego stworzony przez Narodowy Instytut Wolności na podstawie ogólnopolskiej listy organizacji pożytku publicznego uprawnionych  do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2019, która jest dostępna pod linkiem: www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

Spot radiowy - posłuchaj

  

1 procent w liczbach:

  • 362 pozarządówki widnieją w tej chwili w ministerialnym wykazie organizacji pożytku publicznego z naszego regionu (354 organizacji pożytku publicznego z naszego regionu oraz organizacji ogólnopolskich, które posiadają oddziały terenowe w naszym województwie),
  • Najwięcej organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % działa w Toruniu i Bydgoszczy (w każdym z tych miast około 90 organizacji).
  • 722 tysiące podatników z regionu skorzystało w ubiegłym roku z możliwości wsparcia instytucji trzeciego sektora,
  • 37 milionów złotych wynosi łączna suma odpisów w PIT-ach mieszkańców Kujaw i Pomorza za ubiegły rok.