Uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy

Uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy

Uprzejmie informujemy, że 26 września 2021 r.  w Bydgoszczy zorganizowany zostanie uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych: ppor. Tadeusza Ośki, st. sierż. Ludwika Augustyniaka i st. sierż. Floriana Dutkiewicza. Instytut Pamięci Narodowej planuje również pochowanie zidentyfikowanego w ostatnim czasie Zbigniewa Rostka oraz osoby oznaczone jako „N.N”, której identyfikacja nie została jeszcze zakończona.

Szczątki Żołnierzy Niezłomnych zostały odnalezione na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Jesteśmy przekonani, że państwowy, przeprowadzony z ceremoniałem wojskowym pogrzeb będzie właściwą formą oddania hołdu oraz zadośćuczynienia rodzinom za wieloletnie poniżenia i szykany w okresie PRL.

Uroczystości pogrzebowe planowane są w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo przy Alejach Ossolińskich 2 w Bydgoszczy, gdzie o godz. 11:00 odbędzie się msza św. pogrzebowa. Po mszy św. planowany jest przejazd konduktu uczestników uroczystości pogrzebowych na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej 51, gdzie odbędzie się otwarcie nowo wybudowanej Kwatery Żołnierzy Wyklętych oraz uroczysty pochówek.

Ze względu na bezpieczeństwo uczestników oraz ograniczenia w ruchu drogowym w obrębie cmentarza, po mszy św. organizator przewiduje przejazd autokarami.
Uprzejmie prosimy o zgłaszanie grup zorganizowanych, pocztów sztandarowych oraz potwierdzanie udziału w uroczystościach na adres: njaworskaatbydgoszcz [dot] uw [dot] gov [dot] pl lub pod nr tel.: 52 34 97 482.