Kujawskie Nowalijki

Data wydarzenia
-
Organizator
Gmina Kruszwica, Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi
Miejsce wydarzenia:
Kruszwica

7 lipca br. w  Kruszwicy na parkingu przy Mysiej Wieży odbędzie się X edycja Kujawskich Nowalijek. Głównym założeniem  przedsięwzięcia jest promocja kół gospodyń wiejskich,  produktów przedsiębiorstw z naszego regionu, propagowanie zdrowego stylu życia oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat prawidłowego odżywiania. Organizatorami wydarzenia są Gmina Kruszwica oraz Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojewoda Kujawsko – Pomorski Michał Sztybel oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.
 
Podczas wydarzenia odbędzie się konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich „Nowalijki samo zdrowie” organizowany przez Gminę Kruszwica, który został podzielony na 4 kategorie tj. mleczne cuda, kujawskie smaki dzieciństwa, coś do kawki oraz najciekawsze stoisko.
 W dniu imprezy do Kruszwicy przyjeżdżają wystawcy z całej Polski, u których można zakupić unikatowe produkty np. chleby, sery kozie, miody, chrzany smakowe, piwo regionalne, ryby w zalewach octowych, konfitury i przetwory owocowe, wyroby z siana, artykuły z drewna i wiele innych.

W organizację wydarzenia ponownie włącza się grupa spółek DANONE. Na uczestników tegorocznej edycji Kujawskich Nowalijek czeka Jogurtowa Wioska DANONE, gdzie każdy będzie mógł skorzystać z szeregu atrakcji.  Najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach i zabawach, podczas których m.in. sprawdzą i pogłębią swoją wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych, w tym odpowiedniego nawodnienia. Dowiedzą się również, jak powstają produkty mleczne oraz jakie korzyści płyną z ich regularnego spożywania. Niewątpliwie atrakcją będzie także model krowy, na którym maluchy będą mogły spróbować swoich sił w jej dojeniu. Każdy będzie mógł również skorzystać z porad dietetyczki, która będzie obecna na stoisku DANONE. Z kolei ratownicy medyczni poprowadzą warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej.
 
Dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Toruniu pozyskanemu przez Gminę Kruszwica na dzieci będzie czekała specjalna strefa animacji ekologicznej. Najmłodsi będą mieli okazję osobistego włączenia się w grę o tematyce właściwego postępowania z odpadami. Dla uczestników gry przewidziano ekologiczne nagrody. Zaplanowano również bezpłatne atrakcje m.in. dmuchańce, malowanie twarzy oraz warsztaty plastyczne. Nie zabraknie także punktu informacyjnego programu „Czyste powietrze”, w którym będzie można uzyskać informacje, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku lub wymianę przestarzałych źródeł ciepła.

Krajowa Grupa Spożywcza przygotuje Cukrobus, czyli mobilną atrakcję skierowaną szczególnie do dzieci, które podczas wydarzenia, będą mogły skosztować słodkiej, darmowej waty cukrowej. Będzie także ZąbkoBus - specjalnie przystosowany pojazd, w którym dzieci i młodzież będą mogły sprawdzić stan swoich zębów. Bohaterami akcji będą Pani Kostka i Pan Ząbek, którzy będą towarzyszyć dzieciom podczas darmowego przeglądu stomatologicznego.

Stowarzyszenie Kujawska Drużyna Łucznicza Goplanie zadba o historyczny charakter wydarzenia. Na Wzgórzu Zamkowym będzie można się cofnąć w czasie. Na gości będzie czekała wioska słowiańska, stanowiska- strzelania z łuku, łapania rybek, strzelania piankami z kuszy oraz koło garncarskie.
 
Podczas wydarzenia „Teatr Pana O” wraz z Ambrożym Kleksem zabierze wszystkich do roztańczonej, rozśpiewanej i pełnej magii pracowni Profesora Kleksa. Spektakl „Ekologiczne spotkanie z Ambrożym Kleksem” został stworzony z myślą o najmłodszych, by oprócz niepowtarzalnych wrażeń wizualnych, mogli również zapoznać się z treścią jednej z najbardziej lubianych polskich lektur szkolnych. Takie połączenie polskiej klasyki literatury dziecięcej z unikalnym widowiskiem teatralnym z pewnością pozostanie na długo w pamięci wszystkich dzieci!

 

p

O biesiadny charakter Kujawskich Nowalijek zadba kapela podwórkowa „Z Kopyta”.   Zespół  gra od 2007 roku i od początku tworzy własną muzykę, teksty  i aranżacje w klimacie biesiady i muzyki podwórkowej, prowadząc koncerty w kabaretowym, wesołym stylu. Podczas wydarzenia wystąpi także Orkiestra Dęta z Wierzbinka.
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich 7 lipca br. pod Mysią Wieżę, do Kruszwicy – legendarnej stolicy Polski!