Tor wioślarski

Największą dumą miasta jest naturalny tor wioślarski na jeziorze Gopło, gruntownie zmodernizowany na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Długość toru wynosi 2000 m, głębokość akwenu od 3 do 10 m. Tor posiada 6 pasm w systemie „Albano” do jednoczesnego startu sześciu osad. Na starcie znajduje się pobudowany na akwenie stały pomost metalowy o długości 76 m wraz z wieżą sędziowską i pomieszczeniem technicznym. Przy pomoście startowym zainstalowanych jest 6 metalowych pływaków wyrównujących łodzie oraz elektroniczny świetlny system startowy wraz z nagłośnieniem. System ten jest zasilany przez dwa agregaty prądotwórcze.

Tor posiada oznaczone dystanse: 2000 m, 1500 m, 1000 m, 500 m. Na linii mety na lądzie pobudowano piętrową wieżę sędziowską, w której na czas zawodów instaluje się elektroniczny pomiar czasów oraz fotofinisz. Do obsługi regat sędziowie wykorzystują 4 katamarany. Na czas zawodów instalowanych jest 200 m pomostów pływających. Teren wokół przystani wyposażony jest w 40 szt. stelaży na 240 łodzi wioślarskich oraz trybuny mogące pomieścić 300 osób.


Kruszwica stała się miejscem corocznych zmagań wybitnej młodzieży zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Cyklicznie w Kruszwicy odbywają się ogólnopolskie regaty, takie jak: Centralne Regaty Juniorów, Centralne Kontrolne Regaty Juniorów, Akademickie Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Juniorów, Mistrzostwa Polski Młodzików, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski.

W ostatnich latach na torze regatowym w Kruszwicy odbyły się ponadto: Regaty Międzynarodowe Olimpic Hopes – 2007, Akademickie Mistrzostwa Europy – 2009, Mistrzostwa Europy Juniorów – 2011, Regaty Baltic Cup – 2012, 2018, Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U23 – 2017.
Kruszwica jest silnie związana z wioślarstwem i może pochwalić się niemałymi sukcesami wychowanków Klubu Wioślarskiego „Gopło” Kruszwica – klub z ponad stuletnią tradycją. Wioślarze z Kruszwicy rozsławiają nasze miasto i region na całym świecie, zdobywając medale podczas Mistrzostw Świata czy Mistrzostw Europy.

Tor wioślarski