Centralne obchody 600-lecia nadania praw miejskich Kruszwicy

Za nami centralne obchody 600-lecia nadania praw miejskich Kruszwicy, które odbyły się 25.06.2022 r.

Rozpoczęły się one Mszą Świętą sprawowaną przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w intencji Kruszwicy i mieszkańców Gminy Kruszwica w bazylice kolegiackiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Kruszwicy. Podczas sesji radni przyjęli trzy uchwały nadające Honorowe Obywatelstwo Gminy Kruszwica. Honorowymi Obywatelami zostali:

Krystyna Wulert – pomysłodawca i koordynator Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń. . Od 1993 roku wpisały się one w mapę kulturalną miasta i gminy Kruszwica. Spotkania gromadziły wielu zdolnych poetów z całego kraju.

Ryszard Stadnuik - wielokrotny reprezentant Polski w wioślarstwie,  przyczynił się w dużej mierze do rozwoju wioślarstwa w Kruszwicy. Odegrał  bardzo ważną rolę, wspierając Klub Wioślarski „Gopło” oraz samą Kruszwicę, w staraniach o organizację krajowych i międzynarodowych zawodów wioślarskich

Janusz Drzewucki - znakomity krytyk literacki, poeta, dziennikarz, wydawca, redaktor m.in. miesięcznika „Twórczość”, „Pisma Literacko-Artystycznego”, „Poezji”.

Podczas sesji odbyło się także  wręczenie odznaczeń państwowych, które przyznał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Złoty Medal Za Długoletnią Służbę otrzymało 10 pracowników kruszwickiego magistratu oraz 6 pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Odznaczenia w imieniu prezydenta RP wręczył Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a otrzymali je:
Burdziński Tomasz
Gotowała Mariola
Jędraszka Henryk
Kowalska Grażyna
Kozłowski Andrzej
Ostrowska Małgorzata
Pawłowska Stanisława
Pieczyński Kazimierz
Rymarkiewicz Andrzej
Ziółkowski Mirosław
Batkowska Danuta
Bębenek Bożena
 Kamińska Ewa
Leszka Wiesława
Sobczak Janina
Tomaszewska Ewa

Wieczorem w kruszwickim amfiteatrze odbył się spektakl "Gniazdo" z udziałem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Grzegorza Daronia oraz solistów Jarosława Webera i Emilii Hamerlik z projekcjami dziejów Kruszwicy w 3D. Na zakończenie wystąpił  zespół "Raz, Dwa, Trzy".