Diagnoza potrzeb w związku z planowanym przystąpieniem gminy do Programu "Opieka wytchnieniowa"

opieka

W związku z możliwością przystąpienia Gminy Kruszwica w 2024 r. do Programu „Opieka wytchnieniowa” Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kruszwicy przystępuje do zdiagnozowania potrzeb mieszkańców Gminy w kierunku uzyskania przez nich wsparcia w postaci czasowego odciążenia od codziennych obowiązków związanych ze sprawowaniem bezpośredniej opieki nad ciężko chorym członkiem rodziny i zapewnieniem im tym samym czasu na odpoczynek i regenerację.
Adresatami Programu „Opieka wytchnieniowa” są opiekunowie mieszkający na terenie Gminy Kruszwica sprawujący bezpośrednią opiekę nad:
1.    dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością,
2.    osobami niepełnosprawnymi o znacznym stopniu niepełnosprawności
3.    osobami niepełnosprawnymi z orzeczoną I grupą inwalidów
4.    osobami o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny
5.    osobami z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy i niezdolnością do samodzielnej egzystencji
6.    osobami z orzeczoną niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Program jest realizowany w dwóch formach:
1.    świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego (limit wynosi 240 godzin w ciągu roku – w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej)
2.    świadczenia usług opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu całodobowego (limit wynosi 14 dni w ciągu roku).
Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za w/w usługi.

W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym: usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze. Osoba niepełnosprawna w trakcie realizacji programu nie może korzystać z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego (ośrodki szkolno- wychowawcze, internaty).

Oszacowanie poziomu zainteresowania mieszkańców Gminy Kruszwica Programem „Opieka wytchnieniowa”, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kruszwicy ustali na podstawie ankiet (ankieta w załączeniu), które należy dostarczyć do siedziby Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kruszwicy, ul. Rybacka 20 (pok. nr 4, 16 lub sekretariat) albo przesłać w formie skanu na adres e-mail: mopsatkruszwica [dot] um [dot] gov [dot] pl w terminie do dnia 31.07.2023 r. Szczegółowe informacje na temat programu udzielane są pod nr telefonu: 52 3515419, 52 3515489 wew. 104,116 w godz.: 7:30 – 9:30.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kruszwicy zastrzega sobie możliwość rezygnacji ze składania wniosku o przyznanie środków finansowych na realizację Programu „Opieka wytchnieniowa”  w przypadku małej ilości osób zainteresowanych udziałem w w/w Programie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kruszwicy informuje, iż w przypadku ograniczenia środków przyznanych na realizację Programu „Opieka wytchnieniowa” – każda karta zgłoszenia uczestnika do Programu będzie rozpatrywana indywidualnie pod kątem samodzielności osoby z niepełnosprawnością, możliwości pomocy ze strony rodziny lub instytucji oraz konieczności zapewnienia wsparcia i osiągnięcia celu Programu.