Jarmark Nowalijkowy 2023

jarmark

W minioną niedzielę w Kruszwicy odbyła się kolejna edycja Jarmarku Nowalijkowego. Organizatorami wydarzenia była Gmina Kruszwica oraz Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojewoda Kujawsko – Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Podczas jarmarku odbyły się dwa konkursy kulinarne dla kół gospodyń wiejskich.

W konkursie  zorganizowanym  przez Gminę Kruszwica pn. „Nowalijki samo zdrowie” KGW rywalizowały  w czterech kategoriach - mleczne cuda, kujawskie smaki, danie jarskie oraz najciekawsze stoisko.

A oto laureaci tego konkursu.
Kategoria mleczne cuda:
    1 miejsce - KGW Ostrowo,
    2 miejsce - KGW "Pod Wiatrakiem" Chrosno,
    3. miejsce - KGW "Krusze Razem".
Kategoria kujawskie smaki:
    1 miejsce - KGW "Pod Wiatrakiem" Chrosno,
    2 miejsce - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pieranie,
    3 miejsce - KGW Popowo.
Kategoria danie jarskie:
    1 miejsce - KGW Cieślinianki,
    2 miejsce - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pieranie,
    3 miejsce - KGW Popowo.
W kategorii na najciekawsze stoisko wygrało KGW Pod Wiatrakiem Chrosno.

Rozstrzygnięto też powiatowy etap ogólnopolskiego konkursu „Bitwa Regionów” organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w którym reprezentacje kół gospodyń wiejskich przygotowują regionalną potrawę według własnej receptury i z rodzimych produktów.

Zwycięzcą I etapu „Bitwy Regionów” zostało KGW Kłopot, II miejsce zajęło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pieranie, III miejsce - KGW Radojewice, a wyróżnienie otrzymało KGW Batkowianki.

Podczas jarmarku można było kupić produkty od regionalnych wystawców i zapoznać się z prezentacją przygotowaną przez kilkanaście kół gospodyń wiejskich z naszego regionu. Nie brakowało też atrakcji dla dzieci przygotowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Kruszwicy. Na najmłodszych czekał teatr objazdowy „Pomarańczowy Cylinder” z przedstawieniem pt. „Leśne opowieści, bardzo ważnej treści”, a na zakończenie przed zgromadzoną publicznością wystąpiła kapela podwórkowa „Z Kopyta”.

Partnerami Jarmarku Nowalijkowego byli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.
Wydarzenie sponsorowali: Ciech Soda Polska, ANWIL S.A., grupa spółek Danone i Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Bronisze.
Darczyńcami byli: Krajowa Grupa Spożywcza oraz Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino”.
Jarmark wsparli: Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice, Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka, KGS Oddział Cukrownia Kruszwica.

fot. Jarosław Waszak