Kruszwickie jeże mają specjalne domki

jeże

Z okazji przypadającego w listopadzie Światowego Dnia Jeża Nadgoplański Park Tysiąclecia wspólnie z Gminą Kruszwica zorganizowali akcję „Tu może mieszkać jeż”. Na Półwyspie Rzępowskim z przygotowanych wcześniej drewnianych domków oraz opadłych liści i suchych gałązek, uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Racicach przygotowywali schronienia dla tych niewielkich zwierząt.

„Jeże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, które od kilku lat są pod ochroną i coraz częściej tracą swoje naturalne środowisko. Przenoszą się przez to do miast, co utrudnia im przezimowanie. Cieszę się, że w Kruszwicy powstały dla nich pierwsze schronienia” – mówi Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, który wspólnie z dziećmi przygotowywał schronienia.

„Jeże stanowią dla ludzi ogromne wsparcie w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami. Niestety bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie, które w rzeczywistości jest mitem. Zbliżający się sezon zimowy jest dla nich wyzwaniem, muszą one znaleźć dogodne warunki do hibernacji. Dlatego zaprosiliśmy uczniów do tworzenia bezpiecznych schronień dla tych ssaków. Chcemy już od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci na niebezpieczeństwa, na jakie w okresie jesienno-zimowym narażone są te pożyteczne zwierzęta” – mówi Dorota Sajbor z Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Przygotowane schronienia zostały opatrzone tabliczkami informacyjnymi.

Wszystkich spacerowiczów prosimy o niezakłócanie spokoju jeży oraz niezaglądanie do domków.