Łąka kwietna w Kruszwicy

łąka

Maki, chabry, babki lancetowate, lny, dziurawce, szałwia - takie mieszanki rodzimych nasion roślin jednorocznych i wieloletnich zostaną wysiane na pierwszej łące kwietnej w Kruszwicy.


Gmina Kruszwica wspólnie z Zakładami Tłuszczowymi Kruszwica S.A. przystąpiła do utworzenia w Kruszwicy łąk kwietnych. Łąki pełne kwiatów to według ekologów najlepszy sposób na nękające miasta susze i upały. W tym roku pierwsza łąka powstanie przy ul. Solidarności w Kruszwicy.


Zastępowanie trawników pożytecznymi i pięknymi łąkami kwietnymi staje się ogólnopolskim trendem w planowaniu zieleni miejskiej. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów mogą absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik. Zapobiega to również tzw. efektowi podnoszenia temperatury w miastach. Łąki wzbogacają ubogi ekosystem miejski oraz stanowią tętniące życiem oazy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów - pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków. Łąka pomaga chronić owady zapylające, dając im pokarm i schronienie. Działa przy tym kojąco na ludzi, stanowiąc miejsce pełne życia, koloru i zapachu kwiatów.

„Gminy odgrywają bardzo ważną rolę w zapewnieniu pszczołom odpowiednich warunków życia - zadbaniu o ich bazę pokarmową, czyli roślinność bogatą w nektar i pyłek oraz miejsca do gniazdowania. Samorządy dysponują terenami, z których na co dzień korzystają mieszkańcy, ale które równocześnie mogą być cenne dla pszczół. Łąki kwietne na niezagospodarowanych do tej pory obszarach oraz parki, skwery i ulice obsadzone roślinami przyjaznymi pszczołom - kwitnące i pachnące będą cieszyć wszystkich” - komentuje Katarzyna Dytrych przyrodniczka, ekspertka programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".