Medale dla „Młodych Bohaterów”

medale

11 lutego to Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Przy tej okazji czworo dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego, w tym dwie dziewczynki z Gminy Kruszwica, zostało uhonorowanych Medalami „Młody Bohater” przyznanymi przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wzorową postawę i opanowanie w sytuacji niebezpiecznej. Medale wręczył Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Radosław Kempinski.

Uroczystość wręczenia Medali odbyła się w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, a powiązanie jej z Europejskim Dniem Numeru Alarmowego 112 nie jest przypadkowe. Część z odznaczonych dzieci w trudnych sytuacjach, w jakich się znalazły, wezwały pomoc za pośrednictwem właśnie numeru alarmowego 112.

Medal przyznawany jest dzieciom i młodzieży, którzy wykazali się wzorową postawą i opanowaniem w sytuacji niebezpiecznej, szczególnie w sytuacji zagrożenia, gdy dzięki własnemu działaniu lub wezwaniu odpowiednich służb bezpośrednio przyczyniły się do ocalenia zdrowia i życia innych osób.

Medalami „Młody Bohater” nadanymi przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczone zostały Nadia Pyszna i Zofia Degórska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im Jana Kasprowicza w Kruszwicy. Dziewczynki przyczyniły się do uratowania życia i zdrowia mężczyzny – zachowały zimną krew i zawiadomiły odpowiednie służby wykorzystując numer alarmowy 112.

W uroczystości wziął udział także Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, który zaznaczył, że to bardzo ważne dla każdej społeczności, aby promować i podkreślać zachowania godne naśladowania.

„Pragnę podziękować Panu wojewodzie za  inicjatywę odznaczenia Was medalami. To szczególnie cenne, bo podkreśla tę ważną postawę” – dodał.