Miejsca pamięci Powstańców Wielkopolskich i żołnierzy Wojny polsko-bolszewickiej w Piaskach

Miejsca pamięci Powstańców Wielkopolskich i żołnierzy Wojny polsko-bolszewickiej w Piaskach

„Dbamy o miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego” to akcja realizowana w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa 2017-2021” , który wspierany jest przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. Z tego programu skorzystał Pan Krzysztof Knych, który dotarł do dokumentów sprzed  II wojny światowej i ustalił informacje o spoczywających Powstańcach Wielkopolskich na cmentarzu w Piaskach.

Historyczne hobby Pana Krzysztofa pozwoliło potwierdzić mu udział jego pradziadka w Powstaniu Wielkopolskim oraz czterech innych Powstańców, spoczywających na cmentarzu w Piaskach. 

Dziś (06.03) przy udziale przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Kruszwicy zostały umieszczone pamiątkowe tablice z ”orłem powstańczym” przy mogiłach następujących powstańców:

  • Stanisław Tomaszewski – kapral, Powstaniec Wielkopolski, członek Związku Powstańców Wielkopolskich, Koło Kruszwica, uczestnik I Wojny Światowej jako żołnierz Armii Pruskiej, odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy. Jako Powstaniec Wielkopolski brał udział w walkach o Szubin, Kcynie i Rynarzewo. Przydział wojskowy: żołnierz II baterii 15-go Pułku Artylerii Polowej Wielkopolskiej. Brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej walcząc o Lwów. Następnie w wojnie polsko – bolszewickiej, 
  • Wincenty Kanarek – kapral, Powstaniec Wielkopolski, członek Związku Powstańców Wielkopolskich, Koło Kruszwica,
  • Jan Kanarek – st. Szeregowy, Powstaniec Wielkopolski, odznaczony Medalem Niepodległości
  • Antoni Domalski – szeregowy, Powstaniec Wielkopolski, członek Związku Powstańców Wielkopolskich, Koło Kruszwica,
  • Stanisław Rydz – szeregowy, Powstaniec Wielkopolski, członek Związku Powstańców Wielkopolskich, Koło Kruszwica.