Niszczenie placów zabaw- rosnący problem Gminy Kruszwica

plac


W związku z zaobserwowanymi w ostatnim czasie aktami wandalizmu, apelujemy do wszystkich mieszkańców o zwracanie uwagi na niszczenie miejsc wypoczynku.
W ostatnim czasie zdewastowany i zaśmiecony został plac zabaw przy ul. Lipowej. Zniszczono kilka przęseł ogrodzenia, wyrwano oraz połamano ławkę oraz połamano jedną z desek w urządzeniu zabawowym. Nagminne jest również zaśmiecanie w okolicach toru dla rowerów.


Notorycznym problemem jest również niszczenie i zaśmiecanie placu zabaw na „Zagoplu”. Miejsce przeznaczone dla dzieci jest notorycznie niszczone przez niestosowne napisy i rysunki, a osoby spędzające na nim czas rzucają niedopałki oraz śmieci w piasek, co tworzy zagrożenie dla bawiących się tam dzieci.


Kolejnym rażącym problemem jest wprowadzanie zwierząt na place zabaw. Niestety w ostatnim czasie zauważono przypadki, kiedy psy były obecne na ogrodzonych obiektach w dodatku bez smyczy. Jest to miejsce, które ma być bezpieczne dla naszych pociech, a zanieczyszczenia pozostawione przez zwierzęta mogą być powodem licznych chorób. Pamiętajmy, że na obiektach placów zabaw obowiązuje zakaz wyprowadzania psów.


Oczywiście służby miejskie porządkują obiekty, ale niestety nie jesteśmy w stanie dopilnować wszystkich miejsc w godzinach wieczornych, kiedy to najczęściej dochodzi do uszkodzeń. Wszystkie przypadki są zgłaszane odpowiednim służbom i analizowane na zapisach monitoringu.


Przypominamy, że zgodnie z art. 288 Kodeksu karnego, niszczenie cudzego mienia jest przestępstwem, za które przewiduje się karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Przepis ten stosuje się zarówno a uszkodzenia sprzętów użyteczności publicznej, jak i prywatnej własności.


Wszyscy chcielibyśmy, aby nasze najbliższe otoczenie było atrakcyjne, zadbane i estetyczne. Chcielibyśmy wyjść na spacer, usiąść na ławce i odpocząć, a także obserwować jak na bezpiecznym placu zabaw bawią się nasze dzieci.


Ale niestety, w naszym otoczeniu są osoby, które za nic mają ład i porządek, nie zważają na poniesione koszty, ani na innych mieszkańców naszej społeczności, którzy chętnie korzystają z udostępnionego mienia gminnego.


Dlatego nie bądźmy obojętni! Nie dajmy przyzwolenia aktom niszczycielstwa, które powinny spotkać się ze zdecydowanym potępieniem. Pamiętajmy, że milczenie oznacza akceptację. Jeśli widzimy, że ktoś dopuszcza się aktu wandalizmu, poinformujmy odpowiednie służby. Takiego zgłoszenia można dokonać anonimowo bez podawania swoich danych osobowych. Nasza reakcja i interwencja zwiększy szansę na ich zminimalizowanie.