Odpowiedź Urzędu Miejskiego w Kruszwicy

odp

W odpowiedzi na zapytanie lokalnego portalu dotyczące kwestii wycinki drzew przy ul. Żeglarskiej, uprzejmie wyjaśniamy,  że niejednokrotnie mieszkańcy naszej gminy sygnalizują  potrzebę wycinki drzew z terenów należących do Gminy Kruszwica , gdyż obawiają się oni iż w trakcie coraz częściej występujących wichur drzewa te mogą  stanowić potencjalne zagrożenie dla życia , mienia czy obiektów budowlanych. Przykładem może być zdarzenie z września ubiegłego roku, gdzie podczas wichury    zdrowe drzewo  z gatunku topola kanadyjska wskutek  silnego  wiatru przewróciło się niszcząc  samochód należący do Nadgoplańskiego WOPR. Innym przykładem tego typu może być sytuacja, jaka miała miejsce we wrześniu 2019r przy ul. Lipowej w Kruszwicy , gdzie podczas silnego  wiatru, tuż nad powierzchnią ziemi,  złamane zdrowe drzewo z gatunku topola kanadyjska,   zniszczyło  elementy placu zabaw.

Usytuowane wzdłuż ulicy Żeglarskiej  w Kruszwicy  drzewa  z gatunku  topola kanadyjska,     nienależące do gatunków  rodzimych , zostały usunięte   po uzyskaniu decyzji zezwalającej  na wycinkę drzew,  wydanej przez Starostę Inowrocławskiego, na wniosek Gminy Kruszwica.

Topole  sadzone były przede wszystkim w latach 60. i 70. XX wieku,  gdyż w porównaniu z innymi gatunkami, bardzo szybko rosną, ale jako duże i wieloletnie okazy, w większości przypadków stają się problemem. W opinii wielu dendrologów oraz ogrodników, niespełna półwieczne topole mogą już stanowić poważne zagrożenie.  Topole   posiadają drewno  o  niewielkiej gęstości , miękkie, lekkie  i łatwo łupliwe.  Stąd notorycznie podczas silniejszych wiatrów  dochodzi do sytuacji ,  że konary  i gałęzie starszych topól  ulegają wyłamaniu   stwarzając  zagrożenie dla ludzi, pojazdów, budynków i infrastruktury.

Nowy właściciel sąsiedniej nieruchomości zawnioskował    w  tutejszym  urzędzie  o usunięcie przedmiotowych drzew , gdyż ze względu na ich kondycję oraz  usytuowanie  tuż przy  granicy , a niektórych wręcz na  granicy działki,   korony drzew  w znacznym stopniu znajdowały się nad jego nieruchomością,    natomiast korzenie uszkadzały  nawierzchnię  jego nieruchomości,  jak również ulicy Żeglarskiej i  istniejące  elementy ogrodzenia. W trakcie przeprowadzonych oględzin dostrzeżono   wypróchnienia pni, posusz w koronach drzew oraz  liczne ślady  po odłamaniach i usuniętych gałęziach ,   stwarzające potencjalne   zagrożenie.

Mając powyższe na uwadze oraz  planowaną przez właściciela działki  297  inwestycję , polegającą na wymianie  infrastruktury oraz montażu  nowego ogrodzenia, Urząd Miejski w Kruszwicy przychylił się do pisma wnioskodawcy.

Jednocześnie informujemy, że  Gmina Kruszwica  każdorazowo we  wniosku o wydanie zezwolenia na wycinkę  drzew zobowiązuje się do nasadzeń zastępczych w ramach kompensacji przyrodniczej.  Ilość planowanych do nasadzeń drzew jest zazwyczaj dwukrotnie wyższa,  od  ilości drzew  przeznaczonych do wycięcia .