Osocze ozdrowieńców może uratować życie!

Osocze ozdrowieńców może uratować życie!

Ponad 13 tysięcy ozdrowieńców – to liczba osób w Kujawsko-Pomorskiem, które według danych Ministerstwa Zdrowia przebyły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały. Ich osocze może uratować życie kolejnych chorych. W naszym województwie można je oddać w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i Brodnicy. W przyszłym tygodniu osocze odda wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Nagranie audio: https://drive.kujawsko-pomorskie.pl/index.php/s/2zqxWa6MLrPGUMT

- Osocze osób, które przechorowały Covid-19 jest na wagę złota, bo może uratować komuś życie. Stale go w szpitalach brakuje, a potrzeby są ogromne. Przyłączam się do apelu medyków, którzy mówią o konieczności pospolitego ruszenia w tej dziedzinie. Osocze można oddać w każdej stacji krwiodawstwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.   
 
Kto i kiedy może oddać osocze
Dawcą osocza mogą być osoby w wieku 18-65 lat, ważące powyżej 50 kilogramów, które:

  • były zakażone wirusem Covid-19 (potwierdzone dodatnim wynikiem testu) i przebyły zakażenie bezobjawowo lub objawowo oraz
  • uznane są za zdrowe, czyli od ustąpienia objawów minęło 28 dni, a w przypadku osób bezobjawowych minęło 18 dni od zakończenia izolacji.

W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji krwi oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania.

Gdzie należy się zgłosić
Ozdrowieńcy powinni skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod numerami telefonów: (52) 322 18 73 lub 604 972 100 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30) lub bezpośrednio z placówkami terenowymi, w których można oddać osocze:

  • w Brodnicy - pod numerem telefonu (56) 493 19 83
  • w Bydgoszczy - pod numerem telefonu (52) 322 18 71
  • w Grudziądzu - pod numerem telefonu  (56) 642 34 46
  • w Inowrocławiu - pod numerem telefonu (52) 354 53 28
  • w Toruniu - pod numerem telefonu  570 587 214
  • we Włocławku - pod numerem telefonu (54) 234 69 59.

Chęć oddania osocza można zgłosić również na adres e-mail: lekarzatrckik-bydgoszcz [dot] com [dot] pl (podając w treści numer telefonu kontaktowego).

Jak wygląda pobranie osocza

Po przeprowadzeniu wywiadu telefonicznego lekarz wyznaczy termin wizyty w placówce. Przed pobraniem osocza pacjent wypełnia kwestionariusz taki sam jak krwiodawcy. Następnie pobierana jest od niego próbka krwi w celu oznaczenia morfologii. Po badaniu kwalifikacyjnym w gabinecie lekarskim pobierane jest około 500-650 ml osocza.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy i trwa około 30-40 minut. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do którego wykorzystywany jest sterylny sprzęt jednorazowego użytku. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, która przy pomocy specjalnego urządzenia (separatora) rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki. Dzięki temu, że reszta krwi przetaczana jest z powrotem do żyły dawcy proces ten nie osłabia organizmu. Osocze można oddać 3 razy przy zachowaniu tygodniowych odstępów, a jeżeli ozdrowieniec nadal ma wystarczającą liczbę przeciwciał kolejne donacje może oddawać w odstępach dwutygodniowych.

Więcej informacji na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

W przyszłym tygodniu osocze odda wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, który przeszedł zakażenie koronawirusem bezobjawowo.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego