Pożegnanie śp. ks. kanonika Jana Stręciwilka

stręciwilk

26 stycznia 2020 roku po długiej i ciężkiej chorobie odszedł do Pana śp. ks. kanonik Jan Stręciwilk - pierwszy i długoletni proboszcz Parafii pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. kanonika Jana Stręciwilka odbędą się w dniach 29-30.01.2020 r.

ŚRODA - 29 STYCZNIA (KRUSZWICA)

16:00 - Wprowadzenie trumny do naszej świątyni i Msza święta w intencji zmarłego pod przewodnictwem ks. abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski

CZWARTEK - 30 STYCZNIA (ŚWIĄTKOWO)

11:00 - Uroczystości pogrzebowe w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. bpa Bogdana Wojtusia

Został przygotowany autokar na wyjazd do Świątkowa, na czwartkowe uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Jana Stręciwilka. Parafianie, którzy chcą udać się do Świątkowa, proszeni są zgłaszać się do ks. Proboszcza.

Wyjazd w czwartek sprzed kościoła o godz. 9.15

Liczba miejsc ograniczona.

Ksiądz kanonik Jan Stręciwilk urodził się dnia 19 lutego 1937 roku w Ratwicy (dziś powiat Biłgoraj, woj. lubelskie). W trakcie II wojny światowej wraz z rodziną przebywał w obozie na Majdanku. Po wojnie rodzina ks. Stręciwilka osiadła w Świątkowie (powiat Żnin). W 1955 ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Żninie, po czym wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1961 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Czcigodnego Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. Następnie posługiwał jako wikariusz w parafiach w Witkowie, Jarocinie, Kruszwicy (w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła), Bydgoszczy (ówczesna fara – dziś katedra), Wyrzysku, Białośliwiu oraz Gnieźnie (parafia pw. św. Michała). Jako wikariusz w parafii św. Michała, przewodniczył parafialnej grupie pielgrzymów udającej się na powitanie Ojca Św. Jana Pawła II w podgnieźnieńskim Gębarzewie, podczas pierwszej wizyty papieża do Polski i Gniezna w czerwcu 1979 roku.

W 1979 roku został skierowany jako proboszcz na pierwszą samodzielną placówkę, jaką była parafia pw. św. Mikołaja we Wszemborzu (obecnie dekanat Miłosław).

Dekretem Prymasa Polski, ks. kard Józefa Glempa z dnia 8 maja 1984 roku, mianowano go proboszczem parafii p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy, z dniem 1 lipca 1984 roku. Był pierwszym proboszczem erygowanej dwa lata wcześniej parafii. Zorganizował parafię od podstaw, doprowadził do wybudowania domu mieszkalno-katechetycznego, w latach 90. przeprowadził remont wnętrza świątyni, przygotował parafię do nawiedzenia relikwii św. Teresy w 2005 roku, doprowadził do wpisania kościoła do rejestru zabytków w 2009 roku, udało mu się przeprowadzić remont elewacji świątyni w latach 2009-2010.

W 2012 roku, w związku z ukończeniem 75. roku życia, zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, ks. Stręciwilk złożył wniosek o przeniesienie w stan spoczynku. Dekretem Prymasa Polski, ks. abpa Józefa Kowalczyka z dnia 10 czerwca 2012 roku, ks. Jan Stręciwilk został zwolniony z obowiązków proboszcza i przeniesiony w stan spoczynku z dniem 30 czerwca 2012 roku. Został kapelanem w Domu Sióstr Elżbietanek w Łopiennie. Z dniem 1 lipca 2015 roku zamieszkał w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

Ks. Jan Stręciwilk, w czasie swojej posługi proboszczowskiej w Kruszwicy, pełnił funkcję wicedziekana (od 1984 r.) i dziekana (2003-2007) dekanatu kruszwickiego. W 1994 roku został obdarzony godnością kanonika gremialnego Kapituły Kolegiackiej św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy.