Projekt edukacyjny „Projekt z ZUS”

zus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego pod nazwą „Projekt z ZUS” skierowanego dla uczniów szkół podstawowych.

Celem Projektu jest uświadomienie młodym ludziom jaka rolę w życiu każdego człowieka  pełnią ubezpieczenia społeczne.W trakcie realizacji Projektu uczniowie  poznają podstawy  obowiązującego systemu ubezpieczeń społecznych, obowiązki i prawa ubezpieczonych, płatników i świadczeniobiorców a także na jakie świadczenia mogą liczyć osoby ubezpieczone. Dzięki udziałowi w projekcie edukacyjnym młodzi ludzie nabywają kompetencje społeczne, takie jak komunikacja i współpraca w grupie, rozwijają swoją przedsiębiorczość i kreatywność.

Realizacja „Projektu z ZUS”  rozpoczyna się od 1 godziny lekcyjnej, na której uczniowie poznają zakres tematyczny projektu. Biorący udział w zajęciach mogą przystąpić do Konkursu na najlepszą pracę wyjaśniającą, dlaczego ubezpieczenia są ważne, a w tym roku również nawiązujące do 85-lecia ZUS.

Formy wykonania pracy:

 • film do 5 min ( w formacie avi, mp4),
 • plakat w preferowanym formacie A2, karton (min. 150 g/m² tzw. brystol),
 • komiks zawierający minimum 5 scenek.

Konkurs przebiega w trzech etapach:

 1. I etap – szkolny,
 2. II etap  - regionalny,
 3. III – centralny.

 

Autorzy najlepszych prac w etapie centralnym otrzymają nagrody rzeczowe, m.in. odtwarzacze mp4, głośniki bezprzewodowe, słuchawki, powerbank, selfice strick, a ich praca opublikowane zostaną na stronie Zakładu.

 

Ze strony ZUS, zapewniamy:

 • scenariusz lekcji,
 • prezentacje na lekcję,
 • karty projektu,
 • arkusze oceny,
 • opiekę merytoryczną, Foltyn-Wiśniewska, Marta <Marta [dot] Foltyn-Wisniewskaatzus [dot] pl>
 • szkolenie dla nauczycieli z zakresu Projektu z ZUS.

Możemy także, po wcześniejszym umówieniu, przeprowadzić lekcję dla uczniów.

 

Termin wykonania prac 8 kwietnia 2020 r.

 

Szczegółowych informacji na temat programu udziela:

 • Oddział w Bydgoszczy - Joanna Karsznia, telefonicznie pod numerami 52 3418124, 502007721 lub elektronicznie pod adresem: joanna [dot] karszniaatzus [dot] pl (),
 • Oddział w Toruniu – Marta Foltyn-Wiśniewska, telefonicznie pod numerem 56 6109469,  elektronicznie pod adresem: Marta [dot] Foltyn-Wisniewskaatzus [dot] pl () lub  bozena [dot] wankiewiczatzus [dot] pl (),
 • https://www.zus.pl/edukacja/szkoly-podstawowe/projekt-z-zus.

 

 

Krystyna Michałek

Rzecznik Regionalny ZUS

Województwa Kujawsko-Pomorskiego