Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

W dniu 3 maja obchodzić będziemy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja 3 Maja z 1791 r.  to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa, która regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Święto Narodowe Trzeciego Maja jest polskim świętem państwowym ustanowionym w 1919 r. (przywrócone  ustawą  z dnia 6 kwietnia 1990 r.).

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną tegoroczna Msza Święta w intencji Ojczyzny odbędzie się 3 maja br. o godz. 10:00 w kolegiacie p.w. śś. Ap. Piotra i Pawła bez udziału delegacji oraz pocztów sztandarowych. Kruszwicki samorząd reprezentować będą Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Kruszwicy Aleksander Budner. Ponadto Msza Święta będzie transmitowana na żywo przez facebooka - ikruszwica.pl oraz Kolegiata Kruszwica.

Zachęcamy wszystkie instytucje oraz mieszkańców do włączenia się w obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja poprzez oflagowanie budynków w dniach 01.05. – 03.05. ze szczególnym uwzględnieniem 2 maja, czyli Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który ustanowiony został przez Sejm w 2004 roku.  Jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

W celu uczczenia Narodowego Dnia Zwycięstwa  prosimy również o oflagowanie budynków w dniu 8 maja.