Upamiętniono zamordowanych mieszkańców Kruszwicy i okolic

rożniaty

Dzisiaj przy obelisku w Rożniatach odbyły  się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1939 r.

Polska w czasie II wojny światowej poniosła największe straty. W inowrocławskim więzieniu zostało uwięzionych 41 mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego, których w październiku i listopadzie rozstrzelano w lesie w Rożniatach.
Przy obelisku uczczono pamięć zamordowanych, złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości wzięli udział Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, Zastępca Burmistrza Bartosz Krajniak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kruszwicy Aleksander Budner, przedstawiciele kruszwickich szkół, lokalne społeczności Rożniat, Kobylnik i Sławska Wielkiego, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Kujawiak", PTTK Oddział Nadgoplański w Kruszwicy.

Podczas uroczystości wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim, a modlitwę poprowadził Antoni Mila, którego ojciec został zamordowany w Rożniatach.

fot. J. Waszak