Uwaga! Komunikat dotyczący ptasiej grypy!

W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby - wysoce zjadliwej grypy ptaków w miejscowości Marcinkowo gm. Inowrocław powiat inowrocławski w dniu  07.02.2022r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Inowrocławiu  wydał Rozporządzenie nr 2/2022 w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu inowrocławskiego.

Zgodnie z   powyższym  rozporządzeniem obszar w promieniu 10 km wokół miejsca  wystąpienia grypy ptaków uznaje się za obszar zagrożony grypą ptaków. W gminie Kruszwica obszar ten obejmuje   miejscowości:  Przedbojewice, Janowice, Szarlej, Wola Wapowska, Karczyn, Arturowo .

Rozporządzenie określa nakazy i zakazy, których należy przestrzegać na  obszarze powyższych miejscowości ,   wśród których znajduje się m.in.  nakaz utrzymywania drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym miejscu w gospodarstwie  w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem  lub innymi ptakami , utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami .

Wśród zakazów wskazanych w powyższym rozporządzeniu  szczególną uwagę należy zwrócić na:

-  zakaz wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych, chyba że właściwy miejscowo powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę na takie wywożenie lub rozrzucanie,

- zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki, w tym targowiskowej sprzedaży mięsa drobiowego , mięsa ptaków łownych, jaj konsumpcyjnych i wylęgowych ,

- oraz zakaz organizowania polowań na ptaki łowne.

Obszar zagrożony grypą ptaków zostanie oznakowany poprzez umieszczenie tablic przy drogach publicznych na granicy tych obszarów .

Szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania na obszarze zagrożonym grypą ptaków znajdują się w załączonym dokumencie.