Włączmy się w powszechny spis rolny 2020!

SPIS ROLNY

Od 1 września do 30 listopada rolnicy spiszą się w Powszechnym Spisie Rolnym. Udział w nim jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców wsi. Jakie formy spisu mogą wybrać?

Czym jest Powszechny Spis Rolny?
Wspólna polityka gospodarcza oraz plany międzynarodowych działań na najbliższe lata w krajach Unii wymagają znajomości aktualnego stanu gospodarki rolnej krajów członkowskich. Między innymi także dlatego przeprowadzany jest Powszechny Spis Rolny.
Obowiązująca przez ostatnie dziesięć lat Wspólna Polityka Rolna Unii przyczyniła się wprowadzenia znaczących zmian w rolnictwie. Aby można było wprowadzać kolejne, potrzebne są dane obrazujące problemy polskiej wsi oraz wskazujące obszary wymagające doinwestowania. W tym celu 31 lipca 2019 r. została przyjęta ustawa ustalająca termin i sposób przeprowadzenia spisu w naszym kraju. Na mocy tej ustawy Powszechny Spis Rolny stał się obowiązkowy dla wszystkich właścicieli gospodarstw, a dane zbierane przez rachmistrzów będą podlegały specjalnej ochronie. Dane zebrane podczas spisu pozwolą lepiej poznać mieszkańców wsi i odpowiedzieć m.in. na pytania dotyczące zatrudnienia w gospodarstwach czy struktury dochodów.

Jak możemy się spisać?
Dostępne są trzy metody spisu: przez Internet, poprzez wywiad telefoniczny lub podczas wizyty rachmistrza. Najwygodniejszą formą spisu jest indywidualne spisanie przez Internet. Logując się na stronie www.spisrolny.gov.pl, każdy rolnik może w prosty sposób wypełnić samodzielnie formularz elektroniczny. Można też zadzwonić na infolinię Statystyczną i wybrać opcję „Spisz się przez telefon” bądź poczekać na telefon czy wizytę rachmistrza spisowego. Informacje o gospodarstwach muszą dotyczyć stanu z 1 czerwca 2020 roku.
Każda z metod ma swoje zalety i najlepiej wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada. Jeśli korzystamy na co dzień z komputera lub urządzeń mobilnych, wypełnijmy formularz elektroniczny. Zalogowanie i uzupełnienie rubryk nie jest skomplikowane. Każda z tych metod wywiadu gwarantuje bezpieczeństwo naszych danych.

Jak będzie można zweryfikować tożsamość rachmistrza spisowego?
Przy zbieraniu danych rachmistrz posługuje się identyfikatorem. Użytkownik gospodarstwa rolnego przed przeprowadzeniem wywiadu może zweryfikować jego tożsamość dzwoniąc na infolinię statystyczną.

Spis a RODO
Wszystkie prywatne dane dotyczące naszej osoby są chronione na terenie Unii rozporządzeniem o znanym skrócie – RODO. Zapewne wielokrotnie spotykaliśmy się z niemożliwością załatwienia spraw urzędowych przez pośredników, czy też musieliśmy okazać dokumenty w związku z koniecznością przyjęcia do przychodni czy sprawami w urzędach. Takie sytuacje mogą czasem być irytujące, jednakże tak naprawdę służą one ochronie naszych danych osobowych. Wszystkie dane personalne są chronione przez ustawę krajową o ochronie danych osobowych oraz RODO, która chroni dane osobowe wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą (w tym rolniczą). Dane przekazywane podczas spisu podlegają ustawowej ochronie, w ramach tajemnicy statystycznej. Wykonujący prace spisowe są zobowiązani do bezwzględnego jej przestrzegania. Potrzebne informacje rachmistrz wprowadza do formularza jedynie na użytek spisu i nie może ich używać w żadnych innym celu. Po zapisaniu formularza w systemie dane będą anonimizowane i bez naszych danych osobowych i adresów posłużą do analiz mających ustalić sytuację rolnictwa w naszym regionie.

Gdzie szukać informacji?
Informacji na temat spisu rolnego znajdziemy na stronach urzędowych gmin, możemy ich również szukać na stronie internetowej www.spisrolny.gov.pl. Możemy je również znaleźć w mediach. W przypadku wątpliwości, warto również dopytać się sołtysa czy mieszkańców wsi, w tym młodzież, która może być pomocna w szukaniu informacji na stronach internetowych. Możemy poprosić młode pokolenie również o pomoc w zalogowaniu się i wypełnieniu formularza spisowego – jego obsługa nie wymaga dużego doświadczenia. Informacje na temat spisu możemy uzyskać również, dzwoniąc na infolinię statystyczną.

SPIS ROLNYspis rolny