Za nami Kujawskie Nowalijki

fot

W minioną niedzielę w Kruszwicy odbyła się X edycja Kujawskich Nowalijek. Organizatorami wydarzenia była Gmina Kruszwica oraz Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojewoda Kujawsko – Pomorski Michał Sztybel oraz  Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

W konkursie  pn. „Nowalijki samo zdrowie” KGW rywalizowały  w czterech kategoriach -mleczne cuda, kujawskie smaki dzieciństwa, coś do kawki oraz najciekawsze stoisko.
W kategorii mleczne cuda najwyżej oceniono:
1. miejsce - KGW "Świętojanki" Dobieszewice,
2. miejsce - KGW Bożejewice,
3. miejsce - KGW Gocanówko.
W kategorii kujawskie smaki dzieciństwa najwyżej oceniono:
1. miejsce - KGW "Pod wiatrakiem" w Chrośnie,
2. miejsce - KGW Popowo,
3 miejsce - KGW Świętojanki z Dobieszewic.
W kategorii cos do kawki najwyżej oceniono:
1. miejsce - KGW "Świętojanki" z Dobieszewic,
2. miejsce - KGW Gocanówko,
3. miejsce - KGW Ludzisko.
W kategorii najciekawsze stoisko nagrodzono:
1. miejsce - Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Chlewiska,
2. miejsce - KGW Rzepowo,
3. miejsce KGW "Pod wiatrakiem" w Chrośnie.


Na Kujawskie Nowalijki przyjechali wystawcy oferując swoje produkty takie jak chleby, sery kozie, miody, chrzany smakowe, piwo regionalne, ryby w zalewach octowych, konfitury i przetwory owocowe oraz artykuły z drewna.

W organizację wydarzenia ponownie włączyła się grupa spółek DANONE, która przygotowała Jogurtową Wioskę DANONE. Dzieci miały okazję uczestniczyć w grach i zabawach edukacyjnych, dowiedzieć się, jak powstają produkty mleczne oraz spróbować swoich sił w dojeniu modelu krowy.

Dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Toruniu, dzieci mogły uczestniczyć w specjalnej strefie animacji ekologicznej, gdzie uczyły się o właściwym postępowaniu z odpadami i mogły zdobyć ekologiczne nagrody. Dostępne były również bezpłatne dmuchańce, malowanie twarzy oraz warsztaty plastyczne.

Krajowa Grupa Spożywcza przygotowała na niedzielę Cukrobus, gdzie dzieci mogły skosztować darmowej waty cukrowej. Z kolei w ZąbkoBusie dzieci i młodzież mogły sprawdzić stan swoich zębów, a towarzyszyli im Pani Kostka i Pan Ząbek.

Stowarzyszenie Kujawska Drużyna Łucznicza Goplanie zadbało o historyczny charakter wydarzenia. Na Wzgórzu Zamkowym czekała na odwiedzających wioska słowiańska, stanowiska- strzelania z łuku, łapania rybek, strzelania piankami z kuszy oraz koło garncarskie. Natomiast stowarzyszenie PrzeŻeJa oraz Stowarzyszenie Innowacyjnych Łepskich Aktywności SIŁA przeprowadziła podczas wydarzenia grę terenową  „Nadgoplański Gród”.

Aktorzy z „Teatru Pana O” zabrali dzieci do roztańczonej, rozśpiewanej i pełnej magii pracowni Profesora Kleksa. Spektakl „Ekologiczne spotkanie z Ambrożym Kleksem” połączył edukację ekologiczną z zabawą.

Biesiadny charakter imprezy zapewniła kapela podwórkowa „Z Kopyta” oraz Orkiestra Dęta z Wierzbinka.

fot. Jarosław Waszak