ZUS zwraca nadpłacone składki

Płatnicy zwolnieni z opłacania składek, którzy nadpłacili bądź opłacili składki do ZUS za kwiecień i maj, od 20 września mogą odzyskać pieniądze lub przeznaczyć je na poczet przyszłych składek. To efekt zmiany przepisów, które zostały rekomendowane przez ZUS. Skorzysta z nich nawet 800 tys. firm.

Dzięki tym zmianom firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie, albo posiadały nadpłatę uzyskają pełne zwolnienie. Wcześniej ZUS nie mógł tego zrobić, bo nie przewidywały tego przepisy. Obowiązywała, bowiem zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj.  W sumie od początku pandemii ZUS umorzył składki za marzec, kwiecień i maj na kwotę około 13 mld zł. W województwie kujawsko-pomorskim kwota ta wynosi 615,5 mln zł.  Ze składek zwolniono ponad 2 mln firm, chroniąc tym samym 6,5 mln miejsc pracy.
– informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W wyniku nowelizacji nawet 800 tys. firm skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek za kwiecień i maj, a na ich kontach powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł.

ZUS z urzędu rozpoczął ponowną weryfikacje wniosków o zwolnienie ze składek płatników, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Zakład informuje już o tym płatników na Platformie Usług Elektronicznych, a Ci, którzy nie mają konta na PUE ZUS informację otrzymują za pośrednictwem poczty.  Przedsiębiorcy mogą sami zdecydować, co zrobić z powstałą nadpłatą. Mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na swój rachunek bankowy lub pozostawić je na koncie i przeznaczyć na poczet przyszłych składek. – dodaje rzeczniczka.

Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS